CENTRAL LANCASHIRE MEN'S BOWLING LEAGUE

'D' Division Merit Winners

H.Samuel Cup

YEAR

VENUE

WINNER

CLUB

RUNNER-UP

CLUB

1967

Brights

P.Craig

Norden Res.

J.Gange

Wardle Res.

1968

Norden

S.Cheetham

Rugby Rd. Res.

J.Wilkinson

Lanctan Res.

1969

Success to the Plough

F.Hartley

Bamford Res.

J.Tattersall

Norden Res.

1970

Dunlop

W.Rush

T.B.A. Res.

N.Shears

T.B.A. Res.

1971

Rugby Rd.

A.Marriot

Bamford Res.

M.G.Mitchell

Bamford Res.

1972

Broadfield

W.Royds

Plough Res.

G.McKeon

Plough Res.

1973

Syke

D.Hughes

Bamford Res.

H.Hull

Chesham Res.

1974

Rugby Rd.

W.Horton

Buersil Res.

R.G.Whitehead

Rochdale Wool Co.

1975

Church Inn

R.Greene

Broadfield Res.

S.Leach

Wardle Res.

1976

Whitworth F.P.

A.Simmonds

Horse & Farrier Res.

W.Cooper

Robinsons Res.

J.Bowdler Cup

1977

Milnrow

N.Griffiths

Wardle Res.

I.Naylor

Broadfield Res.

1978

Spotland Ref.

R.Hulme

Chesham Res.

C.J.Roddis

Crompton Res.

1979

Robinsons

J.Clark

Dunlop Res.

F.Charlesworth

Bamford Res.

1980

Robinsons

G.Rand

Hopwood Rec. Res.

A.Hardman

Success to the Plough Res.

1981

Milnrow

K.Holt

Hy.Whittles

M.Mitchell

Horse & Farrier

1982

Lanctan

N.Fletcher

Royle

J.Hartley

Rochdale B.C. Res.

1983

Whitworth F.C.C.

J.Fergus

Wardle Res.

J.Byrne

Royle

1984

Norden

E.O'Brien

Hopwood Un. Res.

M.Connolly

Royle

1985

Birches

W.Crabtree

Syke Res.

K.Skeer

Church Inn Res.

1986

Broadfield

M.H.Brook

Milnrow M.P.

J.G.Johnson

Milnrow M.P.

1987

Syke

N.Bowers

Wardle Res.

A.Foster

T.B.A. Res.

1988

Littleborough

L.McLellan

Whitworth F.P. Res.

A.Dearlove

Rochdale B.C. Res.

1989

Success to the Plough

P.Turner

Kirkholt Res.

P.Kennedy

T.B.A. Res.

1990

Syke

E.Leckenby

Healey Res.

P.Wharton

Castleton Res.

1991

Buersil

P.Taylor

Rochdale B.C. Res.

B.Taylor

Akzo Res.

1992

Norden

R.Holland

Spotland Ref. Res.

F.Trippier

Akzo Res.

1993

Whitworth F.C.C.

J.Littlehales

Cronkeyshaw

T.Scowcroft

Broadfield Res.

1994

Rugby Rd.

J.Davenport

Spotland Ref. Res.

T.Biggins

Royle Res.

1995

Kirkholt

K.Bennett

Cronkeyshaw

J.Clark

Milnrow M.P. Res.

1996

Whitworth F.C.C.

C.Tweedale

Spotland Ref. Res.

K.Bennett

Cronkeyshaw

1997

Success to the Plough

J.Bannister

Cronkeyshaw

K.Bennett

Cronkeyshaw

1998

Norden

B.Gettings

Rugby Rd. Res.

T.Turner

Birches Res.

1999

Lanctan

P.Shore

Church Inn Res.

A.Dearlove

Falinge Res.

2000

Whitworth F.C.C.

S.Dawson

Hopwood Un. Res.

R.Davies

Healey Res.

2001

Success to the Plough

R.Dutton

Rugby Rd. Res.

P.Shore

Church Inn Res.

2002

Buersil

M.Hilton

Cronkeyshaw

M.Costello

T.B.A. Res.

2003

Norden

B.Shirreff

Littleborough Res.

G.Barker

Buersil Res.

2004

Spotland Reform

R.Wood

Littleborough Res.

P.Mellor

Thistleyfield

2007

Birches

A.Higgins Littleborough C.Whittaker Littleborough

2008

Buersil

S.Cookson

Castleton Res.

W.Ashworth-Wynn

Church Inn Res.

2009

New Street

B.Shirreff Hare Hill Res. W.Moulton Hare Hill Res.

2010

Wardle

S.Gascoigne Greenvale M.Richards Spotland Ref. Res.

2012

Spotland S.C.

S.Johnson Greenvale C.Hampson Rugby Rd.

2013

Ladybarn

W.Lear Wardle Res. G.Rickett Buersil Res.

2014

Thistleyfield

C.Aughey Buersil Res. M.Murphy T.B.A.

2015

Horse & Farrier

S.Cookson Castleton E.Rothwell Whitworth F.P.

History Menu     A - Division     B - Division     C - Division     E - Division     Home