CENTRAL LANCASHIRE MEN'S BOWLING LEAGUE

'C' Division Merit Winners

H.Samuel Cup

YEAR

VENUE

WINNER

CLUB

RUNNER-UP

CLUB

1955

Robinsons

B.Naylor

Broadfield Res.

F.Short

Syke Res.

1956

Tweedales and Smalleys

J.Pooler

Tweedales and Smalleys Res.

F.Stock

Robinsons Res.

1957

Robinsons

J.Newton

Robinsons Res.

J.Horrocks

Tweedales and Smalleys Res.

1958

Broadfield

W.Hallard

Buersil Res.

J.Eccleston

Broadfield Res.

1959

Brights

E.Knight

Buersil Res.

W.Walton

Falinge Res.

1960

Robinsons

F.Smith

Robinsons Res.

E.Wilkinson

Broadfield Res.

1961

Crompton

F.D.Schofield

Dunlop Res.

F.Burt

Plough Res.

1962

Success to the Plough

W.Ramsbottom

Falinge Res.

T.Baird

Plough Res.

1963

Horse and Farrier

S.Wilkinson

Robinsons Res.

A.Robson

T.B.A. Res.

1964

Royton

J.Byrne

Chesham Res.

W.Beckwith

Buersil Res.

1965

Whitworth F.P.

R.Starkey

Falinge Res.

T.Jones

Crompton Res.

1966

Church Inn

F.Entwistle

Dunlop Res.

B.Bentley

Robinsons Res.

Turner Trophy

1967

Horse and Farrier

F.Burt

Plough Res.

F.Hartley

Bamford

1968

Rugby Rd.

T.Reid

Rochdale B.C.

J.Byrne

Chesham

1969

T.B.A.

B.Burton

Rochdale B.C.

E.Leckenby

Robinsons Res.

1970

Whitworth F.C.C.

S.Rhodes

Brights Res.

I.McCallum

Falinge Res.

1971

Rochdale B.C.

B.Royds

Plough Res.

L.Such

Dunlop Res.

1972

Church Inn

T.Greenwood

Dunlop Res.

T.Richards

T.B.A. Res.

1973

Chesham

J.Horrocks

Falinge Res.

J.Arnfield

Plough Res.

1974

Robinsons

P.Stott

Littleborough

R.Howarth

Littleborough

1975

Rugby Rd.

T.Rothwell

Buersil Res.

J.Johnson

Syke Res.

1976

T.B.A.

A.R.Whitworth

Syke Res.

J.Johnson

Syke Res.

1977

Rugby Rd.

S.Legge

Norden Res.

J.Curduff

Norden Res.

1978

Success to the Plough

P.Greenwood

Norden Res.

J.Cooper

Littleborough Res.

1979

Kirkholt

H.Hull

Chesham Res.

H.Turner

Norden Res.

1980

T.B.A.

F.Clarkson

Spotland Ref.

A.Walton

Falinge Res.

1981

Horse and Farrier

M.Keegan

Hopwood Rec. Res.

A.Simmonds

Shawfield Res.

1982

Rochdale B.C.

G.Mallinson

Lanctan Res.

M.Mitchell

Horse & Farrier

1983

Success to the Plough

F.Cocking

Crompton Res.

R.Helm

Lanctan Res.

1984

Dunlop

E.Ralphson

Hopwood Rec. Res.

J.Hoyle

Littleborough Res.

1985

T.B.A.

E.Knight

Robinsons Res.

S.Greenwood

Hopwood Un. Res.

1986

Norden

S.Paolucci

Broadfield Res.

A.Collins

Success to the Plough Res.

1987

Bamford

J.Clough

Rugby Rd. Res.

G.Barker

Buersil Res.

1988

Rochdale B.C.

M.Connolly

Royle

N.Fletcher

Royle

1989

T.B.A.

B.Sharples

Kirkholt

M.Hill

Kirkholt

1990

Norden

S.Taylor

Milnrow M.P.

R.Jackson

Rugby Rd. Res.

1991

Castleton

H.Bamford

Littleborough Res.

N.Bowers

Milnrow M.P. Res.

1992

Buersil

D.Webster

Whitworth F.C.C. Res.

C.Webster

Kirkholt

1993

Lanctan

A.P.Whittles

Rugby Rd. Res.

P.Burt

Hopwood Un. Res.

1994

Broadfield

J.Kershaw

Akzo

D.Webster

Whitworth F.C.C. Res.

1995

Norden

A.Charmer

Whitworth F.C.C. Res.

A.Collins

Success to the Plough Res.

1996

Castleton

T.Belfield

Greenvale

J.Gibson

Whitworth F.P.

1997

Akzo Nobel

D.Grindrod

Hopwood Un. Res.

M.Taylor

Rugby Rd. Res.

1998

Buersil

K.Bennett

Cronkeyshaw

J.Cooper

Horse & Farrier

1999

Whitworth F.P.

C.Stewart

Milnrow Ladybarn

D.Wlishaw

Horse & Farrier

2000

Littleborough

T.Mellor

Hopwood Rec. Res.

D.Wheelhouse

Kirkholt

2001

Norden

N.Brooks

Chesham

D.Chadwick

Chesham

2002

Birches

A.Smith

T.B.A.

M.Harrison

Greenvale

2003

Akzo Nobel

K.Bennett

Cronkeyshaw

D.Lockett

Wardle

2004

Lanctan

F.Herbert

Rugby Rd.

J.McGarry

Kirkholt

2005

Wardle

R.Colson

Bamford Res.

G.Moseley

Milnrow Ladybarn Res.

2006

Thistleyfield

M.Costello

T.B.A. Res.

R.Colson

Bamford  Res.

2007

Whitworth F.C.C.

S.Halliwell Chesham A.Brierley Thistleyfield

2008

Crompton

A.Higgins

Hare Hill

L.Nield

Ladybarn

2009

Church Inn

M.Davies Castleton B.Rigby T.B.A.

2010

Chesham

P.Rath Hare Hill A.Rodgerson Thistleyfield

2012

Ladybarn

E.Schumann Crompton A.Rodgerson Thistleyfield

2013

Norden

A.Evans Royle Res. R.Higginbotham Greenvale

2014

Rochdale

S.Chippendale Whitworth F.P. R.Jelley Thistleyfield

2015

Wardle

R.Higginbotham Kirkholt N.Burke Horse & Farrier

2016

Bamford

G.Banks Healey Res. S.Barlow Spotland S.C. Res.

2017

Norden

B.Taylor Buersil Res. D.Simpson Healey Res.

History Menu     A - Division     B - Division     D - Division     E - Division    Home