CENTRAL LANCASHIRE MEN'S BOWLING LEAGUE

'A' Division Merit Winners

Irlam Cup

YEAR

VENUE

WINNER

CLUB

RUNNER-UP

CLUB

1947

Robinsons

T.Tansey

Broadfield

W.Hamnett

Syke

1948

Dunlop

E.Ramsbottom

Falinge

C.W.Stanley

Robinsons

1949

Robinsons

W.Hallard

Buersil

E.Ramsbottom

Falinge

1950

Dunlop

J.Johnson

Syke

T.Anderson

Broadfield

1951

Robinsons

J.H.Hill

Syke

E.Brook

Buersil

1952

Dunlop

F.Mercer

Broadfield

S.Uttley

Dunlop

1953

Robinsons

H.Mills

Syke

H.Bedford

Robinsons

1954

Dunlop

J.Brady

Falinge

N.Barrow

Chesham

1955

Tweedales and Smalleys

F.Mountford

Plough

R.Mills

Tweedales & Smalleys

1956

Dunlop

S.Uttley

Dunlop

H.Shaw

Chesham

1957

Tweedales and Smalleys

R.Mills

Tweedales & Smalleys

J.Johnson

Syke

1958

Littleborough Park

F.Mountford

Plough

G.Maxim

Wardle

1959

Tweedales and Smalleys

J.Arnfield

Plough

W.Beckwith

Buersil

1960

Robinsons

F.Mountford

Plough

G.Simpson

Tweedales & Smalleys

1961

Brights

F.Mountford

Plough

F.McCullock

Crompton

1962

Brights

W.D.Callow

Syke

A.Ashworth

Falinge

1963

Dunlop

J.Morris

Falinge

J.Buckley

Buersil

1964

Rugby Rd.

F.Holt

Crompton

R.Mountford

Plough

1965

Robinsons

L.Lanyon

Buersil

J.J.Stuttard

Falinge

1966

Bamford

F.Mountford

Plough

W.Crabtree

Syke

1967

Whitworth Festival Park

L.Lanyon

Buersil

H.Bottomley

Norden

1968

Brights

J.Richardson

Falinge

J.Dobson

Norden

1969

Rochdale

A.Ashworth

Falinge

B.Milner

Crompton

1970

Rugby Rd.

L.Whitehead

Crompton

C.Schofield

Crompton

1971

Church Inn

W.D.Callow

Syke

B.Clegg

Dunlop

1972

Castleton

L.Harrison

Plough

N.Matthews

Crompton

1973

Rugby Rd.

G.D.Tattersall

Norden

A.Ashworth

Falinge

1974

Milnrow

J.J.Stuttard

Plough

D.Ackroyd

Falinge

1975

Milnrow

J.Collen

Norden

I.Moore

Plough

1976

Littleborough Park

J.Taylor

Bamford

R.Mountford

Plough

1977

Dunlop

D.Kirkham

Royton

W.D.Callow

Syke

1978

Brights

P.Fielding

Buersil

A.Lancaster

Falinge

1979

Rugby Rd.

J.Wade

Shawfield

P.Fielding

Buersil

1980

Church Inn

A.Lancaster

Falinge

I.R.Holt

Crompton

1981

Kirkholt

K.Bottomley

Shawfield

W.D.Callow

Syke

1982

T.B.A.

A.P.Whitworth

Syke

F.Mitchell

Syke

1983

Manesty

A.Lancaster

Falinge

A.R.Whitworth

Syke

1984

Success To The Plough

K.Bottomley

Shawfield

A.D.Whitaker

Rugby Rd.

1985

Bamford

A.Howarth

Whitworth F.P.

A.B.Fielden

Norden

1986

Dunlop

A.Eames

Buersil

A.Howarth

Whitworth F.P.

1987

Success To The Plough

G.Newman

Lanctan

P.Craig

Syke

1988

Whitworth Festival Park

J.Wade

Shawfield Birches

A.Howarth

Whitworth F.C.C.

1989

Milnrow Memorial Park

P.Fielding

Buersil

G.Maxim

Norden

1990

Chesham Park

N.J.Kershaw

Falinge

A.Howarth

Whitworth F.C.C.

1991

Crompton

P.Fielding

Buersil

K.Bottomley

Norden

1992

Success To The Plough

P.Fielding

Buersil

N.J.Kershaw

Falinge

1993

T.B.A.

M.Holden

Norden

K.Bottomley

Norden

1994

Littleborough Park

A.Howarth

Whitworth F.C.C.

K.Scaife

Edgeside

1995

Bamford

M.Smith

Rugby Rd.

J.Clough

Rugby Rd.

1996

Chesham

P.Storey

Edgeside

C.Wood

Wardle

1997

Church Inn

P.Fielding

Buersil

P.Storey

Edgeside

1998

Ladybarn

B.Oakes

Norden

A.Lowe

Norden

1999

Success To The Plough

C.Hey

Milnrow Memorial Park

S.Greenwood

Hopwood Un.

2000

Bamford

R.Goodman

Hopwood Rec.

S.Horritt

Crompton

2001

Church Inn

T.Holt

Milnrow Memorial Park

F.Mellor

Norden

2002

Horse And Farrier

T.Holt

Milnrow Memorial Park

S.Leach

Wardle

2003

Castleton

A.Rushton

Syke

M.Whelan

Edgeside

2004

Healey

N.Smith

Norden

D.Webster

Church Inn

2005

Chesham

N.Smith

Norden

D.Holt

Milnrow Memorial Park

2006

Success To The Plough

A.Fergus

New St.

J.Thompson

Whitworth F.C.C.

2007

Ladybarn

A.Rushton Syke J.Taylor Syke

2008

Hare Hill

A.Rushton

Syke

N.Smith

Norden

2009

Thistleyfield

N.Smith Norden D.Walker Whitworth F.C.C.

2010

Buersil

D.Holt Bamford A.Fergus Wardle

2012

Kirkholt

A.Rushton Bamford A.Lowe Healey

2013

Success To The Plough

S.Halliwell Buersil B.Stapleton Syke

2014

Chesham

A.Higgins New St. A.Lowe Healey

2015

Norden

A.Lancaster Syke M.Johnson Bamford

2016

Hare Hill

J.Taylor Whitworth F.C.C. M.Kitchen Milnrow Ladybarn

2017

Chesham

J.Wade Syke P.Wakeling Hopwood Rec.

History Menu     A - Division     B - Division     C - Division     D - Division     E - Division    Home